کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد به بحث و بررسی اینکه کلاکت چیست و از اعداد آن در تایم کد تدوین فیلم به چه صورت می تواند برای تدوین یک فیلم بهره برد بحث میکند . در این آموزش شما با انواع کلاکت ها و اعداد تایم کد روی آن آشنا خواهید شد.

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

قبل از شروع به بحث لازم است تا شما را با معنی و مفهوم کلاکت فیلم آشنا سازیم : کلاکت یا movie clapperboard ابزاری می باشد که دو صورت دستی و مکانیکی برای یادداشت برداری از سکانس ها،پلان ها،مراحل فیلمبرداری و ثبت زمانی فیلم های گرفته شده جهت هماهنگ سازی در رویه تدوین فیلم مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاکت فیلم ارتباط نزدیکی با تایم کد در تدوین فیلم دارد و تدوینگر برای دسترسی به هر زمان از فیلم از کلاکت برای اینکار بهره می برد . اما شاید این نوشته بالا یک معنی ساده باشد که سعی میکینم تا برای شما تعریف جامع با مثال در تدوین فیلم را ارایه کنیم.

 

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کاربرد کلاکت در فیلمبرداری

به زبان ساده تر کلاکت تخته ای می باشد که از دو تیکه تشکیل شده و توسط یک لولا به یکدیگر وصل شده است و در زمان فیلمبرداری در جلوی دوربین قبل از برداشت صحنه ای مطابق فیلم نامه و استوری برد به مدت ۵ ثانیه نمایش داده شده و سپس فیلمبرداری انجام می شود .

از به هم خوردن صدای تخته بالایی با کلاکت یک صدایی مثال تقه ایجاد می شود که از صدا برای تست ضبط صدا و هماهنگی بازیگران صحنه با زمان شروع استارت فیلمبرداری و در مرحله تدوین بهره می برند.

در روی کلاکت اعداد و حروفاتی بر پایه بخش های زیر وجود دارد که در هر برداشت پاک شده و دوباره نویسی می شود که به شرح زیر می باشد :

 • نام فیلم
 • اسم فیلم ساز
 • اسم فیلمبردار
 • تاریخ فیلمبرداری
 • شماره نوار یا دوربین
 • شماره برداشت یا پلان
 • شماره صحنه یا سکانس
 • نرخ فریم فیلمبرداری

رویه بالا برای کلاکت های دستی کاربرد دارد که بر روی تخته چاپ شده یا نوشته می شود و سپس از روی آن ادیت می شود. نسخه ای دیگر از کلاکت ها را ما داریم که بصورت دیجیتال می باشد و همه این مراحل داخل خود نرم افزار موجود کلاکت جمع بندی و بصورت خروجی اکسل جهت استفاده در تدوین فیلم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلاکت فیلم

کلاکت فیلم

در کلاکت های دیجیتال می تواند توضیحات بیشتری یا یادداشت های مختلف ایچاد و در فیلم استفاده کرد. که تصویر بالا نمونه کلاکت دیجیتال می باشد .

کاربرد کلاکت در تدوین فیلم و تایم کد

یک فیلم در ژانرهای گوناگون دارای حجم بالایی از برداشت های فیلمبرداری شده با تام راش است که در مرحله تدوین فیلم برای سرو سامان دادن و استخراج نتیجه تلاش تیم فیلمبرداری و بازیگران استفاده می شود .

اصولا در مراحل اولیه اگر فیلمساز خود تدوین گر باشد که جدا یا اگر قصد دارد از تدوینگر فیلم برای جمع بندی برداشت ها و نتیجه آن استفاده کند. کارگردان یا تهیه کننده  در کنار تدوینگر مطابق استوری ریل و بورد فیلم ،فیلم نامه شروع به کپچر و ثبت پلان و سکانس های برداشت شده روی کامپیوتر یا سیستم تدوین می نماید.

تدوینگر فیلم از کلاکت در ساماندهی به برداشت ها و سکانس ها بیشترین استفاده را خواهد داشت و اطلاعات مهم و حساسی را در برگرفته که تدوینگر از روی آن اقدام باز چینی و استخراج فیلم های راش مطابق توضیحات منشی صحنه و رفع پلان های مشکل دار و ست کردن صدا و سینک آن با تصویر ،آدرس دهی شماره راش و نماها استفاده خواهد کرد.

در بالا گفتیم که کلاکت فیلم دارای دو تیکه است که تیکه بالایی با لولا بوده و با به هم خوردن تخت بالایی یا پایینی با ایجاد صدای تق هماهنگی صدا در ضبط فیلم و بازیگران مورد استفاده قرار می گیرد.

در کلیه فیلم های تهیه شده از کلاکت استفاده می شود حتی اگر شماره پلانی و یا برداشت بصورت دیجیتال توسط دوربین حرفه ای روی فیلم ایجاد شود باز برای هماهنگی گروه صدا که جدا از تیم فیلمبرداری در صحنه حضور دارند استفاده می شود .

اینکار نشان میدهد آیا امکانات ضبط صدا در دستگاه های صبط صدای گروه صدا فعال و روش  است را نیز نشان میدهد تا گروه صدا از ضبط صدای آن صحنه مطمین باشند. هر چند با پیشرفت فناوری ورودی و خروجی صدا مستقل از هم بصورت دیجیتال ضبط می شود یا هنوز هم استفاده می شود .

 

اصول صحیح کلاکت زدن در زمان فیلمبرداری : 

 1. مشخصات هر نما به مدت ۵ ثانیه روی دوربین باید ثابت بماند و سپس تقه زده شود و باید صدای تقه شفاف و واضح باشد.
 2. اگر کلاکت شما بزرگ بوده و در کادر به خوبی جا نمی شود ابتدا بخش توضیحات تخته نشان داده می شود سپس با به صحنه آوردن بخش بالایی صدای نقه زدن را ایجاد و شروع ضبط می شود.
 3. بعد از کلاکت زدن حتما کلاکت را بسته نگهداشته و از تصویر خارج شود .
 4. در صورت نداشتن کلاکت می توانید بانمایش یک ورق یادداشت اطلاعات برداشت و صحنه،سپس با زدن دو دست توسط منشی صحنه عمل ایجاد صدای تقه را ایجاد کرد.
 5. در جاهایی از فیلم امکان زدن کلاکت در ابتدای فیلم وجود نداشته باشد باید کارگردان قبل از کلاکت بگوید کلاکت ته ، و در انتهای برداشت کلاکت وارد می شود و به صورت وارونه نمایش داده خواهد شد .
نمایشگر زمانی در ادیوس

نمایشگر زمانی در ادیوس

تایم کد و استفاده از آن در تدوین فیلم

تا اینجا با مفهوم کلاکت و روش های کاربرد آن آشنا شدید اکنون می رسیم به بحث تایم کد و استفاده زمانی ار کلاکت فیلم در نرم افزار ادیوس .

در مقاله قبل : تایم کد در نرم افزار ادیوس  ما شرح کاملی از استفاده از اعداد روی مانیتور در نرم افزار ادیوس را شرح دادیم و اکنون در این مقاله می خواهیم بیشتر شما را با مفهوم زمانی روی فیلم با استفاده از کلاکت در تدوین فیلم آشنا کنیم.

برای استفاده از تایک کد در تدوین فیلم شما باید تایم کد روی مانیتور را فعال کنید تا همزمان به لول صدا و زمان فیلم ها دسترسی داشته باشید. برای اینکار می توانید با فشار دادن Shift+G این گزینه را روی مانیتور فعال کنید.

تقه های گرفته شده در ابتدای هر برداشت را به عنوان ملاک سینک در نظر خواهید گرفت مدت زمان اینکار دو ثانیه بعد از تقه است چرا که تا تخته تقه از جلوی دوربین خارج شود تا شروع پلان اصلی حداقل ۲ ثانیه لازم است.

اضافات قبل از کلاکت را حذف میکنید و تا زمانی که کارگردان کات نگفته عمل رکورد و ثبت پلان برداشت شده را انجام می دهید . برای اینکار شما نباید اینکار را روی تایم لاین انجام دهید بلکه باید روی مانیتور عملیات جداسازی برداشت ها و ادیت اولیه را انجام دهید. سپس وارد بین و بعد تایم لاین خواهید کرد .

روش ادیت کلیپ روی مانیتور در نرم افزار ادیوس را در بخش آموزش مقدماتی شرح دادیم . این لینک 

 

تایم کد

بعد از برش و حذف اضافات پلان کلیپ نهایی را ابتدا وارد پنجره بین کرده و سپس مطابق چیدمان فیلم نامه در روی تایم لاین در هر سکانس خواهید چید.

اعداد روی مانیتور به ترتیب از راست به چپ ریاضی خوانده می شود . ۰۰:۰۰:۰۰:۰۰  دو عدد صفر ابتدا از سمت راست به معنی ساعت می باشد. و عدد دوم از سمت راست به معنی دقیقه و دو عدد مانده به آخر به عنوان ثانیه و دو دو عدد آخر سمت پچ به عنوان فریم خوانده و در نظر گرفته می شود .

به عنوان مثال ۰۱:۱۲:۳۶:۱۸ این عدد را می توانید یک ساعت و دوازده دقیقه و سی و شش ثانیه و هیجده فریم بخوانید . نرخ فریم های روی فیلم در انتهای زمان نمایش داده می شود که اگر فیلم شما با نرخ فریم ۲۴ باشد به ازای هر ۲۴ فریم یک ثانیه به عدد قبل اضافه می شود .

به عنوان مثال اگر عدد ۱۸ به عدد ۲۴ برسد ،صفر شده و یک ثانیه به عدد ۳۶ اضافه شده و ۳۷ خواهد شد . ۰۱:۱۲:۳۷:۰۰

زمان هر فیلم را شما با این روش معدل گیری کرده و از روی نرخ فریم هم می توانید پلان ها را دقیقا مطابق تایم استوری بورد جدا و برای تدوین آماده کنید.

برای صدا هم اگر چند دوربین باشد صدای تقه ابتدای هر برداشت را به عنوان نقطه سینک در نظر خواهید داشت و از روی هم قرار دادن آنها کار سینک چند دوربین را انجام خواهید داد . برای مطالعه بیشتر از روش مولتی کم در ادیوس این لینک را مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *